<

*Image and video hosting by TinyPic
01.04.2010.

Povoljan rezultat za Barcu pred uzvrat na Camp Nou

Fenomenalnom igrom je Barcelona nakon dva gola Zlatana Ibrahimovića na Emiratesu vodila sa sigurnih 2:0, ali su se Topnici ipak uspjeli vratiti u meč i golovima Walcotta i Fabregasa doći do poravnanja i nade pred revanš susret.Teško se sjetiti utakmice Lige prvaka koju je neka gostujuća ekipa bolje otvorila nego što je to večeras uradila Barcelona na Emiratesu. Od prve minute se nizala prilika za prilikom i zaista je teško objasniti kako je nakon 15, ali i 45 minuta rezultat na semaforu i dalje stajao 0:0.

Već prva minuta je donijela veliku opasnost pred golom Topnika, u petoj je Zlatan Ibrahimović propustio prvu stopostotnu priliku kada je na dodavanje Danija Alvesa sa pet metara zapucao loptu visoko preko gola domaćih, a u istoj minuti je Manuel Almunia zaustavio udarac Lea Messija.

Niti naredne minute nisu ništa promijenile, a potpuni vrhunac opsade gola Arsenala je donijela 15. minuta. Čak tri puta je u jednom napadu Manuel Almunija uknjižio brilijantne intervencije, a Alex Song loptu izbio sa svoje gol-linije. Tada su šutirali Messi dva puta, te po jednom Ibrahimović i Xavi.

Naredne prilike su u 17. minuti imali Pedro i Gerard Pique, ali je opet lopta završila u rukama Almunije. Što se Arsenala tiče on je konačno prvu ozbiljniju priliku stvorio u 23. minuti no tada udarac Samira Nasrija nije imao dovoljno efea te je lopta završila pored lijeve stative Victora Valdesa.

Do kraja prvog poluvremena je dobru priliku za Arsenal imao još i Nicklas Bendtner koji je pogodio i stativu gola Barcelona, ali se ipak tada nalazio u ofsajdu. No u isto vrijeme su Topnici ostali bez povrijeđenih Andreya Arshavin i Williama Gallasa, te zbog žutog kartona u revanšu Cecsa Fabregasa.

Iako su Topnici izdržali opsadu svoga gola u prvom poluvremenu, u drugom ipak nisu izdržali više od 30 sekundi. U prvoj minuti nastavka je Gerard Pique dugom loptom pronašao Zlatana Ibrahimovića koji potom lobuje nepotrebno istrčalog Almuniju i Barceloni konačno donosi prvi gol i vodstvo od 1:0.

Da je Nicklas Bendtner bolje šutirao glavom Arsenal je mogao doći do poravnanja, ali je ipak Barcelona bila ta koja je u 59. minuti vodila sa 2:0. Još jednom je u centru pažnje bio Ibrahimović koji je, ovaj put na sjajno dodavanje Xavija, loptu bez puno muke zapucao u mrežu domaćina.

Kada je Ibrahimović povećao na 2:0 činilo se da će Topnici večeras poniženi napustiti svoj travnjak, ali nekim čudom to se ipak nije desilo. Igrala se 69. minuta kada je Bendtner dobrim pasom uposlio rezervistu Thea Walcotta koji je reagovao mirno i rezantnim udarcem smjestio loptu u mrežu Valdesa.

A zašto je Liga prvaka najbolje klupsko takmičenje na svijetu bilo je jasno u 85. minuti kada je Arsenal skoro iz ničega stigao do konačnih 2:2. Minut ranije je Carles Puyol pred svojim golom srušio Fabregasa koji je potom preuzeo odgovornost i jakim udarcem vratio svoj tim u ovaj duel.

Pomalo prestrogo je Puyol zbog skrivljenog jedanaesterca zaradio direktan crveni karton zbog kojeg ga neće biti u revanšu, kao ni Gerarda Piquea koji je večeras zaradio parni žuti. U revanšu zbog kartona neće biti ni Fabregasa koji je večerašnji susret zbog povrede koljena završio hramljući.